Film Finále oslavuje fotbalové hrdiny z Bělehradu

Přesně před čtyřiceti lety se Československo stalo mistrem Evropy ve fotbale. Mistři z Bělehradu 1976 byli hrdiny dětských snů a jejich vítězství byla velká sláva pro celý národ. Nový film nazvaný jednoduše Finále vypráví právě o triumfu, jak „ondrušovci” porazili všechny ostatní hvězdné týmy z celé Evropy, a nejen o tom. Zajímavý, divácky přitažlivý a autentický film Finále má v českých kinech premiéru 8. listopadu.

Diváci se mimo jiné dozví jak tehdejší hrdinové ve stínu blednoucích vzpomínek a slávy žijí dnes jako obyčejní muži. Finále nabídne i srovnání s dnešními hrdiny, slovenskými reprezentanty, kteří letos postoupili na fotbalové mistrovství. Na plátně se objeví vzájemná, možná trochu nemilosrdná konfrontace způsobu života a myšlení tehdy a dnes.

Finále je film o fotbale, fotbalistech a hlavně o jejich osudech. Někteří z nich se cítí poškození, jiní s úsměvem vzpomínají na svoje mládí. Jejich dnešní následovníci pak možná ne úplně všemu porozumí, protože žijí v úplně jiném světě.

Film je svižným sestřihem historických záběrů, současných rozhovorů s tehdějšími fotbalovými bohy a záběrů ze zákulisí života dnešní generace fotbalistů, z jejich luxusního světa až na hranici našeho chápání.

V kinech po celém Česku budou film doprovázet speciální projekce, autogramiády a soutěže o nejrůznější ceny. Velká premiéra se chystá v multikinech Premiere Cinemas v pražské Hostivaři, v Teplicích i Olomouci, kde se bude konat autogramiáda Antonína Panenky a Karola Dobiáše. Nadstandardní program ale nabídnou i kina v menším městech. Aktuální seznam kin je divákům k dispozici na stránkách distributora www.pannonia-entertainment.cz.

Partnery filmu jsou: Tipsport, Intersport, STES, ČSFD.cz

režie: Palo Korec, Dušan Milko délka: 70 min.
žánr: sportovní dokument

Kontakt:

Pannonia Entertainment
Adéla Beranová
marketing manager
+420 722 932 981 marketing.cz@pannonia-entertainment.com

Tvůrci:

Mgr. Palo Korec Art. D
Zkušený režisér hraných a dokumentárních filmů. Jeho filmy se promítaly na mnoha zajímavých zahraničních i domácích festivalech. Například v Rotterdamu, Londýně, Karlových Varech, Florencii atd. Výběr z tvorby: Pod hladinou (2000), Propeler (2003), Exponáty (2013), Čakáreň (2015). Věnuje se i pedagogické činnosti, vyučuje na katedře hrané režie na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě.
K projektu Finále řekl: „Finále Mistrovství Evropy 1976 to je moje mládí a víra, že i našinec se může dotknout hvězd. Jde o téma, které mě pronásleduje už dlouhé roky a těším mě, že dostalo konkrétní podobu.”

Mgr. art. Dušan Milko
Vystudovaný umělecký filmový střihač. V současnosti se věnuje i režii. Pracoval na filmech, které byly oceněné na různých domácích i mezinárodních festivalech: Neha, Záhrada, Všetko, čo mám rád, Orbis Pictus, Vízie z inferna, Jas is Jass atd. V minulosti se věnoval pedagogické činnosti na VŠMU.
K projektu Finále řekl: „Za žáky jsem hrával fotbal za Slovan Bratislava, kde jsem mohl denně obdivovat hráče, kteří vybojovali titul ME 1976. Od té doby odteklo hodně vody, změnil se politický režim, ale fotbal se stále hraje na dvě brány. A jak to všechno zvládli naši hrdinové? Právě to je předmětem našeho projektu.”

Ing. Miroslav Čížek – producent

 

Účinkující:

Brankář:

Ivo Viktor. Nejlepší z nejlepších. Známý tím, že rád vybíhal do pole. Tak si vyběhl i pro titul nejlepšího hráče šampionátu.

Obránci:

Koloman Gögh: Bude se na náš film dívat už jen z fotbalového nebe.
Josef Čapkovič: Spolehlivý v osobních soubojích, a to mu zůstalo dodnes.

Anton Ondruš: Ve finále si střelil vlastní gól, ale potom silou vnitřní vůle otočil zápas. Pevný pilíř.
Ján Pivarník: Blonďatá nebezpečná šelma.

Záložníci:

Antonín Panenka: Mazaná liška, nepřekonatelný.
Jozef Móder: Muž s nejtvrdší střelou.
Karol Dobiáš: Dokonalý hráč.

Útočníci:

Zdenek Nehoda: Chlapec s nejdrzejší kličkou. Marián Masný: Hvězda, která vyhasla. Muž s kontroverzním osudem.

A proti nim budou stát současné megahvězdy: Marek Hamšík
Juraj Kucka
Martin Škrteľ

panenka-dobias masny-svehlik muller-holzenbein kucka1 me letisko kucka ondrus kozak dobias dobias-panenka panenka neapol myjava milko-korec-kozak-cizek