Revoluce – Nové umění pro nový svět

Revoluce – Nové umění pro nový svět je úžasný dokument přibližující jedno nesmírně zajímavé období v historii Ruska a ruské avantgardy.

Film představuje umělce ruské avantgardy prostřednictvím významných ruských institucí, příspěvků současných umělců, kurátorů a osobních svědectví potomků tehdejších aktérů. Vypráví příběh umělců jako Chagall, Kandinsky, Malevich a dalších – průkopníků, kteří vzkvétali v reakci na výzvu utopického budování nového umění pro nový svět, jen aby byli za pouhých patnáct let zlomeni nesmiřitelnými autoritami. Stalinův vzestup znamenal uzavření této umělecké periody. Přesto se ale ruská avantgarda dále rozvíjela a hlavně měla trvalý vliv na další umělecká hnutí a má ho až dodnes.

Revoluce – Nové umění pro nový svět se natáčela v Moskvě, Petrohradě a Londýně a představuje obrazy dříve zakázané a nezveřejněné po celá desetiletí, včetně mistrovských maleb, které zřídka opouštějí Rusko. Filmaři měli přístup do The State Tretyakov Gallery, The State Russian Museum, The State Hermitage Museum a spolupracovali s The Royal Academy of Arts v Londýně.