Prohlédněte si papežské baziliky Říma tak, jako ještě nikdo

Nechte se provést po fascinujících místech, která snoubí historii, kulturu a tradice. Už na podzim se takto můžete díky nejmodernějším technologiím vydat po krásách a záhadách baziliky Svatého Petra a dalších míst v Římě. Nejslavnější světové památky si můžete jednoduše prohlédnout přímo z pohodlí vašeho kina.

Díky nejmodernějším technologiím ve službách historie, umění a kultury čeká diváky v kinech unikátní zážitek, díky kterému se dostanou do těsného kontaktu s architekturou, uměním i historií a před očima jim ožijí památky, které budou mít na dosah, a přitom stále v pohodlí svého kina.

O čtyřech bazilikách mluví čtyři odborníci

V novém filmovém dokumentu nazvaném jednoduše Svatý Petr a papežské baziliky Říma uvidíte v kinech čtyři světově významné památky, po kterých vás provedou čtyři experti a slavní historici umění. Největší poklady nejslavnějšího křesťanského svatostánku, baziliky Svatého Petra, vám představí Antonio Paolucci, ředitel Vatikánských muzeí. O příběh Lateránské baziliky se s vámi podělí světově uznávaný architekt Paolo Portoghesi. Známý historik Claudio Stinati přiblíží divákům tajemství baziliky Panny Marie Sněžné a nakonec Micol Forti, ředitel Contemporary Art Collection Vatikánských muzeí, bude povídat o bazilice svatého Pavla za hradbami. Každý pomůže svým specifickým a vášnivým vyprávěním a zábavnými historikami divákům objevit poklady skryté v každé ze zmíněných památek.

Světová umělecká díla a unikátní záběry 

Čtyři řßímské baziliky si diváci prohlédnou v novém světle a o umění se dozvědí novým a netradičním způsobem. Vizuální návštěva těchto architektonických skvostů jim dává obdivovat nejcennější poklady zachované uvnitř, práce známých autorů jako jsou Giotto, Caravaggio, Bramante, Michelangelo, Borromini, Bernini a mnoho dalších. Právě tyto sochy, obrazy, oltáře, mozaiky, starověké práce, z nichž některé přežily požáry a jiné katastrofy, vytvořily jednoznačnou vazbu mezi současností a minulostí.

Nejvyspělejší technologie a špičkoví filmaři umožnili vytvořit jedinečné záběry a ukázat umělecká díla v detailech, které si ani turisté nemají šanci prohlédnout, a to včetně Michelangelovy Piety. Ale také nápisů na hrobu svatého Petra zanechaných poutníky či významné budovy natočené z výšky a velké blízkosti. To vše připravené exkluzivně pro uváděný film. Dokument je navíc obohacený o trojrozměrné modely grafických rekonstrukcí vytvořených na základě původních projektů, z nichž některé jsou uchovávány ve Vatikánské knihovně. Na pozadí filmu hrají varhany Lateránské baziliky, jedny z nejstarších na světě, které se rozezněly exkluzivně a výhradně pro tento film.

Cestování očima Stendhala

Pojící linkou filmu jsou výňatky z poznámek „Walks in Rome” slavného francouzského spisovatele Stendhala ze začátku 19. století, kdy navštívil čtyři papežské baziliky na své pouti Itálií. Standhalovy zápisky převypráví Adriano Giannini, který tím připraví divákům úžasný emocionální zážitek při prohlížení starého umění pohledem cestovatele 19. století.

Slavnostní premiéra filmu Svatý Petr a papežské baziliky Říma

Slavnostní uvedení nového uměleckého dokumentu do kin se bude konat ve čtvrtek 29. září od 19 hodin v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí. Speciálním hostem večera bude historik a vysokoškolský pedagog Zdeněk Hojda, který připraví pro diváky krátké úvodní slovo. „Zmíním se o významu papežských bazilik, zejména oněch nad hroby prvních apoštolů svatých Petra a Pavla, které z Říma učinily nejvýznamnější poutnický cíl ßkřesťanského světa. Dále řeknu pár slov o tom, jak se proměňoval počet poutních bazilik (od konce 16. století jich bylo devět místo původních sedmi), jaká byla jejich hierarchie, o poutnických zvyklostech a povinnostech, v jakém pořadí a s pomocí jakých dopravních prostředků je obcházeli, jaké s tím byly spojeny rituály,” zve docent Hojda.

Kontakt: Adéla Beranová; marketing.cz@pannonia-entertainment.com; +420 722 932 981

St Peter's_backstage_3