ROH – sezóna 2016/17

Pannonia Entertainment by vás ráda pozvala do další operní sezóny přenášené z londýnské Royal Opera House. Od podzimu se můžete těšit na další špičková operní představení a nově i balety z jedné z nejlepších světových operních scén. Pod vedením Antonia Pappana v Royal Opera House vystupovali nebo stále vystupují proslulí pěvci, jakými jsou Joyce DiDonato, Plácido Domingo, Renée Fleming, Jonas Kaufmann, Anna Netrebko a Bryn Terfel, ale i Luciano Pavarotti a Joan Sutherland.

Přehled titulů Royal Opera House 2016/17

KRÁLOVSKÁ OPERA

Norma

Nová produkce

Antonio Pappano stojí v čele hvězdného obsazení v nové produkci Belliniho operního mistrovského díla.

Tato nová produkce hry Norma pro Královskou operu se vyznačuje vynikajícím obsazením mezinárodně uznávaných zpěváků. Belliniho klasická opera je plná nádherných melodií a příležitostí pro zpěváky. Je však známá především kvůli senzační mistrovské árii „Casta diva“.

Àlex Ollé z katalánské inovativní divadelní skupiny La Fura dels Baus tuto hru režíruje, a dodává tak nový nádech tomuto nadčasovému příběhu lásky, soupeření a zrady, které se odehrává v pozadí války poháněné extrémy fanatické náboženské společnosti.

Hudební ředitel Královské opery Antonio Pappano diriguje úžasné obsazení, mezi které patří bulharská sopranistka Sonya Yoncheva v roli Normy, Joseph Calleja jako její tajný milenec Pollion, Sonia Ganassi jako kněžka Adalgisa a Brindley Sherratt jako Normin otec Oroveso. Tato pozoruhodná nová produkce bude otevřena v sezóně 2016/17.

PŘIBLIŽNÁ doba trvání jsou 3 HODINY VČETNĚ JEDNÉ přestávky, plus úvodních 15 minut.

ZPÍVÁNO V ITALŠTINĚ S ČESKÝMI TITULKY

Kina, která mají na programu film Norma:

kino Citadela – Litvínov – 19. 10. 2016

kino Sféra – Turnov – 26. 9. 2016

kino Svět – Valašské Klobouky – 26. 9. 2016

Norma

 

KRÁLOVSKÁ OPERA

Takové jsou všechny

Nová produkce

Semyon Bychkov diriguje obsazení mladých, nadějných talentů, včetně americké sopranistky Corinne Winters v nové produkci Mozartovy opery o podstatě lásky.

Jak moc milujete svého partnera? Jak moc jim věříte? A mohou věřit oni vám? Mozartova klasická opera Così fan tutte staví dva milenecké páry proti zkoušce – se skvělou hudbou, ale neočekávaným koncem.

Tuto živou, mladistvou a nápaditou verzi jedné z nejoblíbenějších oper na světě hraje obsazení vycházejících hvězd, které vede Semyon Bychkov.

PŘIBLIŽNÁ doba trvání jsou 3 HODINY a 15 minut včetně JEDNÉ PŘESTÁVKY, plus úvodních 15 minut.

ZPÍVÁNO V ITALŠTINĚ S ČESKÝMI TITULKY

Kina, která promítají film Takové jsou všechny:

kino Ex – Karviná – 22. 11. 2016

Slaný – Slaný – 20. 11. 2016

Cosi fan tutte The Royal Opera 2016_17

 

KRÁLOVSKÝ BALET

Anastasia

Celovečerní balet Kennetha MacMillana je přesvědčivým zkoumáním identity v bouřlivých počátcích ruské revoluce.

Krize identity; země v revoluci. Anastasia je balet o jedné z velkých historických záhad 20. století, která byla vyřešena teprve nedávno. Na vrcholu ruské revoluce byla popravena královská rodina, ale poté se objevila mladá žena – očividně stále žijící královská princezna, velká vévodkyně Anastasia. Známá jako ‚Anna Anderson‘, nedokázala si vzpomenout na svoji minulost a předpokládalo se, že je podvodnicí. Mnozí chtěli zapomenout na masakr a revoluci; jiní uvěřili, nebo doufali, že princezna mohla přežít jako pozůstatek starého světa.

Jedná se o jeden z prvních výtvorů Kennetha MacMillana po jmenování ředitelem Královského baletu v roce 1970. Anastasia diváky dramaticky provádí Anninými hrůzostrašnými vzpomínkami a identitou. Za doprovodu hudby Čajkovského a Martinů sledujeme události, které vedly k vraždě rodiny, a Anniny zmatené sny – nebo vzpomínky.

Silná, psychologická výzva pro hlavní balerínu a vzácná příležitost vidět mezník baletu s hlavním choreografem.

Doba představení bude potvrzena.

NEBUDE ŽÁDNÁ PŘESTÁVKA

104806Dancer

 

KRÁLOVSKÁ OPERA

Hoffmannovy povídky

Vittorio Grigola v hlavní roli vede vynikající obsazení včetně Thomase Hampsona, Sonyi Yoncheva, Christine Rice a Sofii Fomina ve fantastickém operním dramatu města Offenbach.

Bohatá produkce Les Contes d’Hoffmann (Hoffmannovy povídky) v podání Královské opery, Offenbachovo mistrovské dílo, je oblíbencem publika. Tuto produkci vytvořil oscarový režisér John Schlesinger a přivádí v ní k životu svět z 19. století plný romantiky, komedie, tajemství a hrozby.

V centru těchto mimořádných příběhů, kouzelných brýlí, strašidelných zvuků a smyslných kurtizán je živá představa opilého romantického básníka Hoffmanna. Charismatický mladý tenor Vittorio Grigola jako Hoffmann – nucen vyprávět příběh svých milenek, které, jak věří, byly uneseny řadou zlých darebáků. Vynikající baryton Thomas Hampson hraje všechny čtyři padouchy.

Hudba zahrnuje slavný ‚Barcarolle‘ a jiná ohromující hudební čísla, která jsou ideálním polem působnosti pro vokální virtuozitu Sofii Fominy jako Olympie, Christine Rice jako kurtizány Giulietty a Sonyu Yoncheva jako Hoffmannovi poslední lásky Antonie.

PŘIBLIŽNÁ doba trvání jsou 3 HODINY a 30 minut včetně DVOU PŘESTÁVEK, plus úvodních 15 minut.

ZPÍVÁNO VE FRANCOUZŠTINĚ S ČESKÝMI TITULKY


                Nicklausse                      KRISTINE JEPSON +                 Lindorf/Coppélius/ 
                Dappertutto/Miracle     GIDON SAKS + 
                
                Andrès/Cochenille/ 
                Pittichinaccio/Frantz   GRAHAM CLARK +                 Luther          LYNTON BLACK * 
                Hermann         CHANGHAN LIM § * 
                Nathanael               JI-MIN PARK § + 
                Hoffmann                ROLANDO VILLAZÓN 
                Spalanzani              ROBIN LEGGATE                 Olympia         EKATERINA LEKHINA * 
                                VASSILIKI KARAYANNI                 Giulietta               CHRISTINE RICE + 
                Schlemil                KOSTAS SMORIGINAS § + 
                Antonia         KATIE VAN KOOTEN  + 
                Crespel         MATTHEW ROSE + 
                Spirit of Antonia’s mother      GAYNOR KEEBLE + 
                Stella          OLGA SABADOCH 
       

 

KRÁLOVSKÝ BALET

Louskáček

Královský balet oslavuje 90. narozeniny Petera Wrighta jeho velmi milovanou produkcí tohoto krásného baletu, na kterou herci tančí za doprovodu nádherné hudby Čajkovského.

Slavná produkce Královského baletu, nesoucí název Louskáček, byla vytvořena Peterem Wrightem produkci par excellence a nejoblíbenější baletní vystoupení.

Na Štědrý den vezme kouzelník Drosselmeyer mladou Kláru na fantastické dobrodružství, ve kterém je čas pozastaven, rodinný obývací pokoj se stává velkým bojištěm a kouzelná cesta je zavede přes Zemi sněhu do Království sladkostí. Čajkovského jiskřivý hudební doprovod, zahrnující „Pas de deux Kláry a Louskáčka-prince“ nebo „Válčík sněhových vloček“, je dozdoben nádhernou sváteční dekorací a podtržen strhujícími tanečními výkony Royal Ballet. To vše tvoří z Louskáčku dokonalý vánoční zážitek.

Přibližná doba trvání jsou 2 hodiny a 15 MINUT VČETNĚ JEDNÉ PŘESTÁVKY, plus úvodních 15 minut.

Kina, která promítají film Louskáček:

kino Ex – Karviná – 17. 1. 2017

kino Citadela – Litvínov – 11. 1. 2017

Approved

 

KRÁLOVSKÁ OPERA

Trubadúr

První oživení nových produkcí Davida Bosche pod vedením Richarda Farnese, v hlavní roli s Dmitrim Hvorostovskym, Anitou Rachvelishvili, Liannou Haroutounian a Gregorym Kundem.

Mezinárodní hvězdy Dmitri Hvorostovsky, Anita Rachvelishvili, Lianna Haroutounian a Gregory Kunde září ve vynikajícím obsazení prvotřídních pěvců v této Verdiho klasice.

Trubadúr je jednou z velkých oper období romantismu, příběh vášně a krve, lásky a pomsty, katastrofy a vraždy.

Tato atmosférická a poetická inscenace režiséra Davida Bösche byla novinkou v sezóně 2015/16 a představuje příběh vášně na válečném pozadí. Oheň a sníh krajiny odráží krutost a lásky v příběhu: vojáci a cikáni se střetnou, matka odhaluje strašné tajemství a dva muži jsou zapojeni do smrtícího boje o jednu ženu. Slavný „Anvil Chorus“ je jen jedním z vrcholů Verdiho mimořádně kvalitní hudby, která zachycuje měnící se emoce dramatu vzrušenými milostnými duety, ohnivými sóly a strhujícími zpěvem sborů.

Přibližná doba trvání jsou 3 hodiny VČETNĚ JEDNÉ PŘESTÁVKY, plus úvodních 15 minut.

ZPÍVÁNO V ITALŠTINĚ S ČESKÝMI TITULKY

Il trovatore The Royal Opera concept image 2016_17 (small)

 

KRÁLOVSKÝ BALET

Díla Virginie Woolfové

První oživení kritiky oceňovaného triptychu Wayna McGregora, inspirovaného dílem Virginie Woolfové.

Průkopnické literární dílo Virginii Woolfové je inspirací pro brilantní triptych z dílny velmi vyhlášeného choreografa Wayna McGregora. McGregor je již dlouho na špici baletu a pracuje s umělci z celého světa. V tomto kritikou oceňovaném díle kombinuje motivy ze tří stěžejních románů Woolfové – Paní Dallowayová, Orlando a Vlny – s prvky jejích dopisů, esejí a diářů. Uznávaný britský skladatel Max Richter (Infra, Suma a znovu složeno Maxem Richterem: Vivaldiho Čtyři roční období) tvoří speciální hudební doprovod zahrnující elektronickou a živou hudbu.

Přibližná doba trvání jsou 2 HODINY a 35 MINUT VČETNĚ DVOU PŘESTÁVEK, plus úvodních 15 minut.

Woolf Works The Royal Ballet 2015 [Alessandra Ferri and Federico Bonelli] Photo Tristram Kenton (small)

 

KRÁLOVSKÝ BALET

Šípková Růženka

Oslavte 70 let úžasné produkce Královského baletu a vstupte do kouzelného světa princezen, pohádkových kmoter a magických kouzel.

Velmi oblíbená klasická hra v podání Královského baletu Šípková Růženka kombinuje to nejlepší z klasického baletu se všemi svými půvaby a virtuozitou, nádhernou hudbou a talentovanými tanečníky.

Tato dodnes nejúspěšnější choreografie k Čajkovského hudebnímu doprovodu vznikla v Rusku v roce 1890 v dílně Maria PetipyŠípková Růženka zahrnuje nádherné výstupy, včetně Rose Adage jako Princezny Aurory (Růženky), její setkání s nápadníky a samozřejmě také závěrečný slavnostní tanec šťastného setkání prince a princezny. Královský balet oživil tuto úžasnou inscenaci ku příležitosti 75. výročí oslav společnosti v roce 2006.

Pro tuto produkci Petera Farmera byly obnoveny a aktualizovány návrhy Olivera Messella, jednoho z největších scénografů 20. století. Barvité evokace barokního bohatství královského dvora, panoramatická cesta knížete do zarostlého hradu a barevné postavy této slavné pohádky dělají ze Šípkové Růženky nezapomenutelnou podívanou.

Přibližná doba trvání jsou 3 HODINY VČETNĚ DVOU PŘESTÁVEK, plus úvodních 15 minut.

Yes

 

KRÁLOVSKÁ OPERA

Madam Butterfly

Antonio Pappano diriguje impozantní obsazení v čele s Ermonela Jaho v Pucciniho hluboce proslulé opeře.

Pucciniho Madama Butterfly je jednou z nejpopulárnějších oper díky strhující hudbě a srdcervoucímu příběhu zamilované gejši opuštěné bezohledným americkým manželem. Široce opěvovaná sopranistka Ermonela Jaho zpívá titulní roli v této úžasně krásné produkci Moshe Leisera a Patrice Caurier poprvé pro Covent Garden.

Exotická obraznost okolí Nagasaki je čerpána z romantizujícího pohledu západních umělců na Japonsko v 19. století. Pucciniho hudba oživuje dopolední ptačí zpěv, rituál svatby i svádění mladé nevinné nevěsty námořním důstojníkem B.F. Pinkertonem (kterého zpívá zajímavý mladý tenorista Marcelo Puente). Mezi dobře známé momenty patří vášnivá árie „Un bel di“ (Jednoho krásného dne), kdy opuštěná Cio-Cio-San marně lpí na svých snech.

Hudební ředitel Královské opery Antonio Pappano, uznávaný pro své interpretace italské opery, diriguje tuto intenzivní a poutavou cestu od světla a vrzušující ponoření do tmy a sebeobětování.

Přibližná doba trvání jsou 2 HODINY a 45 minut včetně jedné přestávky, plus úvodních 15 minut.

ZPÍVÁNO V ITALŠTINĚ S ČESKÝMI TITULKY

Kina, která promítají operu Madama Butterfly:

kino Ex – Karviná – 6. 6. 2017

 CIO-CIO-SAN; KRISTINE OPOLAIS, LIEUTENANT B F PINKERTON; BRIAN JAGDE, SHARPLESS; GABRIELE VIVIANI, GORO; CARLO BOSI, SUZUKI; ENKELEJDA SHKOSA, BONZE; JEREMY WHITE, IMPERIAL COMMISSIONER; SAMUEL DALE JOHNSON, IMPERIAL REGISTRAR; JOHN BERNAYS, CIO_CIO_SANS MOTHER; ERYL ROYLE, UNCLE YAKUSIDÉ; ANDREW O’CONNOR, COUSIN; ELIZABETH KEY, AUNT; KIERA LYNESS, YAMADORI; YURIY YURCHUK DOLORE; OLIVER ZETTERSTRÖM, KATE PINKERTON; ANUSH HOVHANNISYAN

 

KRÁLOVSKÝ BALET

Drahokamy

Nadčasová evokace brilance v podání George Balanchine a třpytu smaragdů, rubínů a diamantů.

Evokace třpytu smaragdů, rubínů a diamantů v podání George Balanchine je brilantní baletní klasikou. Francouzská romantická hudba Fauré poskytuje impuls pro jemnost a lyričnost „smaragdů“, zatímco oheň „rubínů“ pochází od Stravinského a energie jazzového období New Yorku. Majestátnost a elegance uceluje balet nádherou císařského Ruska a jedinečnou hudbou Čajkovského v „diamontech“.

Drahokamy jsou mistrovským dílem v mnoha světlých aspektech klasického baletu a Královské opery samotné: virtuózní choreografie Balanchineho, intenzity sólisty a přesnost celé společnosti.

Přibližná doba trvání jsou 2 HODINY a 30 minut, VČETNĚ DVOU PŘESTÁVEK, plus úvodních 15 minut.

Jewels The Royal Ballet

 

KRÁLOVSKÝ BALET

Sen/Symfonické variace/Margruerite a Armand

Královský balet ukončí oslavy svých 70 let v Královské opeře smíšeným programem děl svého zakladatele, choreografa Fredericka Ashtona.

Tento nádherný smíšený program demonstruje velkou tvůrčí vizi Fredericka Ashtona, choreografa a zakladatele Královského baletu. Sen je Ashtonova adaptace Shakespearovy neukázněné komedie, ve které lesní skřítek, vyzbrojen nápojem lásky, rozpoutá pohromu. Symfonické variace byly Ashtonovým prvním dílem po druhé světové válce a jednou z prvních her společnosti představenou na hlavní scéně Královské opery v roce 1946. Šest tanečníků provádí sérii kvartetů, dua, sexteta a strhující sóla na Franckovy napjaté symfonické variace. Toto klíčové mistrovské dílo oslavuje čistou krásu pohybu. Marguerite a Armand je Ashtonovo krásné a emocionální převyprávění příběhu známého díky Verdiho opeře La traviata. Ashton vytvořil tento uštěpačný balet podle Margot Fonteyn a Rudolfa Nurejeva v roce 1963.

Doba představení BUDE POTVRZENA. BUDOU DVĚ PŘESTÁVKY.

The Dream, The Royal Ballet, The Royal Opera House, 2012

 

KRÁLOVSKÁ OPERA

Othello

Nová produkce

Světoznámý tenor Jonas Kaufmann debutuje v roli Othella ve Verdiho vášnivém převyprávění Shakespearovy velké tragédie o žárlivosti, podvodu a vraždě. V této nové produkci režiséra Keitha Warnera, výherce Olivierovi ceny, bude sopránistka Maria Agresta jeho Desdemona a baryton Ludovic Tézier jeho nemesis Iago.

Velké dílo mezi operami, Verdiho Othello čerpá z plných sil orchestru Královské opery, sboru Královské opery a tuto hvězdnou sestavu hlavních zpěváků, s vynikajícími duety, emočně vypjatými sólovými čísly a vzrušujícím sborovým zpěvem. Mezi zvláštní přednosti patří nadšený milenecký duet Othella a Desdemony a Desdemonina dojemná píseň „Willow Song“. Hudební ředitel Královské opery Antonio Pappano diriguje toto italské mistrovské dílo.

Přibližná doba trvání jsou 2 HODINY A 45 MINUT VČETNĚ jedné přestávky, plus úvodních 15 minut.

ZPÍVÁNO V ITALŠTINĚ S ČESKÝMI TITULKY

Otello The Royal Opera 2016_17 [Jonas Kaufmann Photo by Julian Hargreaves]